[ google-site-verification: google096b424537a64561.html googlecb521646d1f4a805.html] google-site-verification: google096b424537a64561.html
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pkemal?ref=tn_tnmn
Kemalettin Şanlı / GEZİ YORUM > Backpacking > Tours Biking > Trekking                                                                                                             Backpacking - Trekking - Tours Biking       
BİSİKLET TURLARIM

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398

Bisikletle BALKANLAR (Makedonya-Kosova-Sırbistan-Arnavutluk)


22 Ekim 2022,Üsküp

Son 14 yıldır tekrarladığım klâsik sonbahar yolcuğumda İzmir - Üsküp uçuşu ile Makedonya'ya geldim. Hüseyin Hocam ve müstakbel eşi ile aynı uçaktaydık. İniş sonrası bir birimize şans dileyerek ayrıldık.

Hava son derece güzel. Havaalanı çıkışında bisikletimin montajını yaparken bile bir hayli ter döktüğümü söyleyebilirim.

Bisikletle Havaalanından Hostel'a kadar iki saatte sürdüm. Günlerden Pazar ve merketlerin çoğu kapalı. Yolda bir soğuk su ve bira aldım. Fiyatlar pek ucuz görünmüyor. Pek çok şey bizimle aynı.

İlk gece Üsküp 'de, -kara parçası kıtlığından kaynaklı- Tayvan ve Japonya'da popüler olan tüp& kapsül tarzında bir hostelda kalacağım. Adresim, şehir merkezinde bulunan Hotel De Koka bünyesindeki Hostel İnbox....

Yerleştikten sonra Türk Çarşısında bir dürüm et döner, patates ve coladan oluşan menüye 370 Dinar/6Euro ödeme yaptım. Gün içinde Türk Çarşısı ve kale çevresinden sonra Vardar Nehrinin karşı yakasına geçtim. Taşköprü ve Makedonya Kapısı ile meydan çevresinde dolaşıp tüm heykelleri resimleyip nehir boyunca güzel havanın tadını çıkaran insanlara katıldım.

Sürüş : 21 km24 Ekim 2022
Ferizaj,Kosova

Üsküp den kısa bir sürüşle Kosova ya girdim. Kosova benim için ilk deneyimdi. Diğer Balkan ülkelerinin tamamına defalarca gelmiştim.

Ülke Euro kullanıyor. Fiyatlar bizde olduğu gibi, çok şey pahalı...
Tremin babası ile tanıştık önce... Yan taraftaki boşluğa çadır kurmak için izin istemiştim. O, beni bahçesine davet etti. Çadırımı kocaman arazide evin yanına kurdum.Bu gece buradayım.

Evin genç oğlu Trem bütün gece benimle ilgilendi. Yemekten önce bira içerek muhabbet ettik. Meşhur İpek/ipeksi anlamında kolay içim ifadesini taşıyan adı gibi bir Kosova birası, Peja...

Gece boyunca derin siyaset konuştuk, Balkanlar'daki "Kızıl Elma" varlığından 1990'ların sonunda Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılması için savaşan etnik Arnavut ayrılıkçı gerilla hareketi UÇK'ya ve Kosovalı Arnavut aktivist Ukshin Hoti'ye kadar...

Sabah sevgili annemin ve eşimin de yaptığı meşhur Boşnak Turşusu Soka, çay,reçel ve yanında sıcacık pişi ile kahvaltı ettik.

Günlük sürüş:65 km
Toplam:86 km

25 Ekim,2022
Priştina

Sabah Trem henüz uykudayken biz babası Süleyman Abi ile birlikte kahvaltı yaptık. Anne erken kalkıp pişi yapmış. Sıcak sıcak servis edildi. Yanında çay, Balkanlar'a özgü sütlü biber ve kara erik reçeli...

Trem gideceğime yakın uyandı. Bizimle birlikte çay içti. Ayrılırken evin annesine İstanbul Ayasofya temalı ve çok boyutlu özellikte bir magnet hediye ettim.

Sabah serindi. Güneş yükseldikçe hava ısındı. Priştina'ya aşırı güneş altında kavrularak yavaş ama düzenli (tıngır - mıngır) bir yolculukla geldim. Her gördüğüm çarşı-pazara girip yerel içkiler, peynirler, meyveler tadarak kendimi şımarttım. Pazardan tadına bakıp, güverenerek bir litrelik erik rakısı satın aldım.(4€)

Günün yarısında önceden online rezervasyon yaptığım Moon Hostel'a yerleştim. Dört kişilik odada bir yatak, 10€...Mutfak tam teşekküllü, fena değil ve banyolar temiz...

Afrim Hostel sahibi... Biraz sohbet ederek şehir hakkında kendimi biraz daha  bilgilendirdim.Bisikletimi ve tüm eşyalarımı güvenle bırakıp şehir turuna çıktım. Priştina tipik Anadolu kasabası görüntüsünde... Kendinizi Türkiye'deymişsiniz gibi hissettirecek çok şey var.

Akşamında hazır ve meşhur Kosova köftesi ile pilav pişirmece... Burada konaklayan diğer iki Türk konukla yemekli muhabbet...
Ali, genç öğrenci arkadaşımız. Bir diğeri ise şifalı doğal taşların peşinde Balkan köylerini karış karış gezen bir blogger...

Sabah yolculuğum, son günlerde iç savaş tansiyonun yükseldiği Sırp yerleşkesi Mirovica bölgesine... İber Nehri üzerinde Yeni Pazar yönüne pedal çevireceğim. Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığını tanımadığı için yabancı pasaport taşıyan turistlere bu ülkeden kendi topraklarına giriş izini vermiyor. Fakat Türkiye-Sırbistan arasındaki yeni imzalanan vize politikasına göre kimlik kartımı kullanarak geçmeyi düşünüyorum. Rotam çizili, ama değişmez kader planı değil... Kalem de, gidon da bende... Bakalım neler olacak!?

Günlük:32
Toplam:118 km 

 
26 Ekim,2022
İber Nehri,Sırbistan Sınırı

Moon hostelda mutfak başarılıydı. Sadece köfte ve pilav, yaninda salata ile geceyi geçirmek olmazdı. Bol bol şarap ve çerez, arada demlediğimiz Türk çayı da vardı. Sabah herkesle vedalaşıp saat 10 gibi çıktım. MapsMe kafasına göre takılıyor. Bulunduğun lokasyonu göstermemek gibi bir sorun oluştu. Şehirden çıkarken zorlandım. Mirocevic'e tamamen önceden belirlenmiş iç yollardan ziyade biraz doğaçlama bir rota ile geldim.

Yolda Almancı Nazım ile tanıştık. Evine davet etti. Veranda da birer çay içtik. Sonra devam ettim.

Mirovic'de kahvede oturanlar çaya çağırdılar. Onlarla da oturdum. Köyler ter temiz... Evler Avusturya tipi... Yoncalar biçilmiş... Yeşillik ve sarılık bir arada renk ahengi oluşturuyor.

Köyün birinden geçerken Türkçe konuşan çingeneler ile tanışıyorum. Fakir insanlar. Arnavut ve Sırpların bir arada olduğu köyde çingeneler iki toplumla da barışık... Türkçe konuşan genç arkadaşa Türk müsün diye soruyorum. Hayır, çingeneyim diyor.

Mirovica da en az bir saat şehir içinde gezdim. Merkezde Sırplar yoğun değil... Novi Pazar yolunda İber Nehri kıyısınca sınıra yaklaştıkça yoğunlaşan Sırp köylerinde kendi bayrakları asılı... Kosova topraklarında Sırp bayrakları! Yolda pek çok barış gücü askerlerinin araçları ile karşılaştım. Çevrede adeta sessiz bir teyakkuz olduğunu seziyorum.

Yakın zamanda Kosova ile Sırplar arasında araç plakaları ile ilgili bir sorun yaşanmıştı. Daha sonra tansiyon geçici bir süreliğine düştü. Ancak yakın zamanda bu bölgeden parlayan bir kıvılcımla daha büyük kavgalar başlayacak gibi görünüyor. Dua edelim ki savaş çıkmasın...

Eğer bu çatışmalar tarafları savaşa götürürse Türkiye, Rusların desteklediği Sırplar ile Müslüman ve Türk nüfusun yüksek olduğu Kosova arasında nerede taraf olmak durumunda kalacaktır, merak ediyorum. İnşallah böyle bir durum olmaz. Ancak daha şimdiden Türkiye'nin Ruslarla yakınlaşması ve yakın zamanda Sırplarla karşılıklı olarak uygulanan pasaportsuz -kimlik kartı ile- seyahat anlaşması sebebiyle Kosovalıların  bize karşı kalpleri biraz kırılmış görünüyor.

İber nehri boyunca şahane bir hava, temiz bir asfalt yol, tertemiz köyler , evler, yeşillikler içinde pedal çeviriyorum. Eski Yugoslavya zamanında yapılmış ardı ardına kısa tünellerden geçiyorum.

Günün sonunda konaklama noktası, çadırımı kurduğum sınır yakınında nehir manzaralı güzel bir lokasyon oluyor...
 
Günlük sürüş : 76km
Toplam: 194 km

27 Ekim 2022,
Kastrati,Kosova

Pedal keyfim Balkanlar için oldukça yüksek sıcaklıkta devam ediyor. Gündüzleri yaz sıcağına yakın bir güneş, geceleri ise soğuk ve nemli bir hava...

Sabahları çadırımı ıslak torbalayıp daha sonra kurutuyorum. Çoğu zaman Kosovalı polisler ve Türk bayrağını görüp yol kenarında duran sivil sürücülerle muhabbet ediyoruz. Her birinin Türkiye'de akrabaları var. Bizi bu ülkede baş tacı ediyorlar.

Evinde çay içtiğimiz Nazım Abi de bunlardan biri... Fakat görüştüğüm Kosovalıların çoğu Türkiye hükümetinin Tika aracılığı ile tarihî camileri onarıp ayrıca pek çok yenilerinin yaptırıldığını, oysa gerçek ihtiyaçları olan konularda pek yardımcı davranılmadığını söyleyerek sitem ediyorlar.

İber nehri üzerindeki kamp alanım sınıra sadece 10 kilometre kadar uzaklıktaydı. Erken saatlerde yola devam ederek Sırbistan'a geçtim. Her giriş-çıkış için Kosova polisinde pasaport, Sırbistan polisinde ise yeni kimlik kartı ile işlem yapıldı.

Novi/Yeni Pazar Sırbistan topraklarında kalmış sınıra oldukça yakın eski bir Türk şehri... Belki de çoğumuzun buralardan Türkiye'ye göç etmiş tanıdıkları vardır. Köylerden birinde alkol damıtan bir Amca ile tanıştım. Adam bahçesine devasa büyüklükte bir fabrika (!) kurmuş. Armut rakısının tadına bakıp ayrıca yolluk almadan ayrılmak olmazdı.

Nehrin karşısına geçmek üzere geldiğim Vitkovice Köprüsü sınır geçişine kapalıydı. Planımda buradan karşıya -yani tekrar Kosova'ya- geçip, İber nehrinin diğer kıyısından dönüş yapmak vardı. Maalesef böyle olmadı. Geldiğim aynı yolun bir kısmında tekrar pedal çevirmek zorunda kaldım.

Tekrar Kosova'dayım. Çok temiz köylerden geçiyorum. Bakımlı yollar, verimli araziler... Özellikle değişik aromaya sahip elma ağaçları.

Kamp için bu temiz köylerden birinin koruluk arazisinde ağaçlar arasındayım.  Bir yandan çadırımı kuruyor ve aynı zamanda günün hararetini söndürüyorum. İpek şehrinde üretilen Peja birası Kosova'da unutulmazlar listesinde yerini pekiştiriyor.

Günlük 88 km
Toplam:282km

28 Ekim 2022
İpek(Peje),Kosova

Gece keyfim güzeldi. Harika bir kamp yerim vardı. Biraz da erken kamp attım. Bu sayede gün ışığı ve sıcak havadan daha çok yararlandım.Yemek faslı yanında Sırbistan'daki Amca'dan hediye olarak aldığım armut boğma rakı harikaydı. Keyifle pedal çevirerek öğleden sonra vardığım İpek(Peje), sırtını Arnavutluk tarafında dağlara vermiş Türkler'in yoğun olduğu oldukça güzel ve hareketli bir şehir. Zaten şehrin turistlik tüm binaları Osmanlı yapılarından oluşuyor.

Girişte Peja bira fabrikası karşılıyor. Sonrasında şehir içinde uzunca bir süre turlayarak biraz keşif yaptıktan sonra Hostel Sarac'a yerleştim.
Gözde bir hostel, Booking.com puanı 9.1...(10€)
İlgilenen Mazlum Amca İngilizce bilmiyor. Oğlu dışarıda...Neyse ki Türkçesi fena değil...

Günlük:52 km
Toplam: 334 km

29 Ekim 2022
Qafe Morine,Kosova (Arnavutluk Sınır Kasabası)

Meralara bayıldım. Yemyeşil alabildiğine otluk alanlar... Yayılmış hayvanların sayısına bakarsanız çok az görünüyor. İpek'den Arnavutluk sınırı Morina'ya kadar pek çok köyden geçtim. Yol kenarlarına araçlardan atılan çöplerin dışında her yer tertemiz...

Şoförler bölünmüş yolların dışında asla durmadan bisikleti sollamıyor ve çoğu zaman rampa çıkışlarında dakikalarca düşük vitesle ardınızda kalıp karşı yönden gelen araçları kollayarak sollamak için müsait zamanı bekliyorlar. Bu gibi durumlara Avrupa'da ve Uzak Doğu'da tanık olmuşluğum var. Ancak Kosava için bu kadar Avrupai bir görünüm kendileri adına çok harika bir şey...

Gençlerin giyimleri de çok düzgün... En kırsal köylerde bile bizdeki apaçi bolluğunu görmedim. İngilizce düzeylerinin de yüzdelik oranda bizden çok daha iyi olduğunu üzülerek söylemeliyim.

Gündüz ilk uzun molamı Deçan'da verdim. Kosova'da para olarak Euro kullanılıyor. Arnavutluk öncesi cebimdeki son metal paralarımı elden çıkarmak için orada daha pahalı olabileceğini düşündüğüm yiyecekler satın aldım. Deçan'da, içinde Višoki Manastırının bulunduğu millî park bölgesine girip yemeğimi burada yedim.

Ponoshec, Morine'ye yakın bir yerleşim. Burada günümün büyük bir bölümünü geçirerek Arnavutluk sınırını yarın geçmeyi planlıyorum. Biraz bataryalarımı şarj edebileceğim. Bir markette bira içerek gençlerle takıldım. İçlerinde Türkiye'ye defalarca gelmiş olanlar var. Özellikle Bayrampaşa'daki yakın akrabalarının çokluğu ortaya çıkıyor. İstanbul'u nerederedeyse benim kadar biliyorlar.

Geceyi Arnavutluk sınır boyunda geçirdim. Yarın sabah Arnavutluk'a girip Fierze'de Komani Lake Nehir Gemisi'ne yetişmeye çalışacağım. Turumun en zevkli olacağını düşündüğüm bölüm yarın başlıyor.

Günlük:47 km
Toplam:381 km

30 Ekim 2022
Drini Nehri,Arnavutluk

Arnavutluk girişi kartal yuvası gibi yükseğe konumlanmış. Hemen 2 km kadar altında vadiye bakar konumda kamp atmıştım. Ağaçlık alanın içinde olduğum için çiğden korunmuş oldum. Sabah çadırım tamamen kuruydu.

Sınır geçişinde sadece Kosova'ya ait kontrol noktası var. Kaşesiz bir şekilde çıkış yaptım. Aradaki kısa tampon bölgeyi geçtim. Arnavutluk polisi yerinde yok! Bina boşaltılmış. Tekrar Kosova polisine dönüp sormayı düşündüm. Sonra vazgeçtim. Kosova zaten neredeyse tamamen Arnavut... Sınır politikası böyledir, dedim. Haklıydım da...Zaten son zamanlarda Arnavutluk ile Kosova' nın birleşmesi konuşuluyor.

Fierze girişinde almanca konuşan biri ile tanıştım. Feribotla ilgili telefon açarak bilgiler aldı. Burası 35 kilometrelik bir yolculuk içeriyor. Sarp bir kanyon içerinde süper bir ferry yolculuğu oldu. Üç saat yakut yeşili nehir suyunun üzerinde tekne ile defalarca zikzaklar çizerek süzüldük... Kaptan, zaman zaman çok kısa aralıklarla motoru durdurup tekneyi akıntıya bıraktı.

Uzunca bir kanyon yolculuğu sonunda tünel çıkışının ağızındaki iskelede gemiden indik. Burası Nehir sularını toplayan baraj duvarları ile sınırlanmış sarp kayalıklarla çevrelenmiş son durak...

Feribottan inecek olan araçlardan daha çabuk davranarak inip iyi aydınlatılmış kısa tünelden geçerek tepelerin arka yamacına geçtim. Yol nehir boyunca rampalara sarmaya başlıyor. Yol, yamalı bohça asfalt... Bir süre sonra iyice bozulup iri taşlı boktan bir yola döndü. Bu kötü zeminli yol bitene kadar inatla devam ettim.

Nehrin rengi Nepal'de Himalayalardan dökülen sular kadar temiz görünüyor. Yeşil-mavi... Kartal yuvası bir konumda kalıp çadırımı açıyorum. Hava nefis, manzara şahane...

Günlük sürüş:40 km
Toplam:421 km

31 Ekim 2022
Mesi Bridge(Tarihi Taş Köprü)

Hava da nasıl mükemmel; turumun tam sekizinci günündeyim yaprak bile kımıldamıyor. Dünkü nehir boyunca sürüşü bugün erken saatlerde kalkarak devam ettirdim. Çok zorlu iniş çıkış ve bozuk zemine rağmen öğlen saatlerinde 26 kilometre sonunda anayola çıkmayı başardım. Benzincide uzun süre kalıp internet kullandım. Gençlerle İstanbul üzerine konuştuk. Her birinin Türkiye ye gelmişliği veya kesinlikle gelmek isteği var.

Akşam üzeri İşkodra'ya girdim. Daha önce bir başka bisiklet turumda yine bu şehre gelmiştim. Birden fazla gelişler çevreyi tanıma açısından daha yararlı olabiliyor. İlk geldiğimde buraları bugünkü gibi tanımamışım. İlk durağım önce şehir merkezindeki kathedral oldu. Sonrasında Rozafa Kalesi'ne geldim.

Kaleye girmek için zaman hiç de müsait değildi. Sırada şerin kuzeyindeki taş köprü var. Günün son ışıklarında vardım. Harika fotoğraflar çektim. Kamp için çevreyi gözüme kestirmiştim.

Köprüde  Almanya'da yaşayan bir Arnavut gençle tanıştık. Onun önerisiyle çok güzel bir yerde kamp attım. Bahçelerinden döndüğünü söyledi. Arabasının bagajını meyvelerle doldurmuş. Üzüm ve nar dolu kocaman bir poşet doldurarak bıraktı.  

Günlük sürüş:64 km
Toplam:554 km


1 Kasım 2022
Thumane,Arnavutluk
(Fredy/Artur/Valentina'nın evi)

İskodra 'dan Tiran yönünde H2 numaralı karayolunda sürdüm. Bu yol üzerinde büyük bir alışveriş merkezine rastladım. Fiyatlar şehir merkezinden ucuzdu. Yüklüce alış veriş yaptım.
Yollar kalabalıktı. Kötü trafikten Laç kasabasına ayrılarak kurtuldum. Köy yollarında keyifli sürüşlerle devam ettim.

Akşam üzeri Tauman çıkışında kamp atacaktım ki, Artur karşı evden çıkıp geldi, babası ile birlikte evlerinde kalmak için ısrar ettiler. Öyle de oldu. Karısı Valentina ve evin küçük kızı inekleri sağlıktan sonra güzel bir şekilde sofra kuruldu. Herşey mükemmeldi.Tamamen kendi yaptıkları peynir, turşu, sucuk, soka... Erik rakısı ve şarap çıkardılar. En önemli olan ise iki tane tavuk kesmişler... Ellerimle yapış yapış yedim.

Günlük sürüş:108 km
Toplam:662 km

2 Kasım 2022
Dures,Arnavutluk

Sabah günün ilk ışıklarıyla kalkıp tavukları besledim. Fredy dün akşam sağılan sütleri arabasıyla mandıraya bırakıp, eve döndü. Burada sağlıksız bulduğum bir şeyle karşılaştım, sütler metal güğümler yerine plastik bidonlara doldurumuştu.

Sabah kahvaltısı pilav üstüne sucuk, peynir ve tereyağı... Kahvaltıda çay, kahve alışkanlığı yok. Bu köy yerine özgü bir kahvaltı biçimi olabilir. Zira şehir meydanlarındaki tüm mekanlarda en çok kahve içiliyor. Ayrıca bizdeki gibi ince belli bardaklarda çay içmek isterseniz Türklerin yaşadığı yerleşimlerde bulabilirsiniz...

Aile kahvaltıdan sonra tekrar günlük işlerine dönmek zorundaydı. Evin genç kızı okula gitmek üzerere ayrılırken ben de kendimi araya katıp herkesle vedalaşıp yola koyuldum.

Bugün zorlu bir parkurum var. Yaklaşık 500 metre kadar tırmanarak Kruje Kalesi'ne varıyorum. Kruje, yani Türkçesi ile Akcakele tarihi bir Osmanlı Kalesi... Kasaba sadece kale değil, bir kaç medrese ve camisi ile de ünlenmiş; turistik bir yer. Öğlene kadar buralarda takıldım.

Hava güzel. Kafeler cıvıl cıvıl insan dolu. Almanca konuşan birileri ilgi gösterip masaya davet etti. Türk olduğuma çok sevindiler. Bir bira içimi oturup onlarla sobet ettim. Sonra yola devam.
Akşam üzeri Dures merkezine girmeden yakın bir düzlükte kamp attım. Gece ortalığı sis bastı... 

Günlük Sürüş:74 km
Toplam: 736 km


3 Kasım 2022
Berat,Arnavutluk

Gün boyu rampasız, sıkı bir sürüş oldu. Yolun bir bölümü otobandı. Bisiklet için giriş yasağının başladığı Elbasan yolunun ayrıldığı kavşaktan sonra ara yollardan devam ettim. Berat'a girdiğimde hava kararmak üzereydi. 
Safranbolu Evleri gibi, nehir kenarında bir tepenin yamacına kurulmuş tarihi evlerden oluşan eski şehir... Karşıya geçmek için iy korunmuş tarihi taş köprüyü kullanıyorsunuz.

Berat, kalesi ve camileri ile de halen bir Osmanlı kasabası görünümünü koruyor. Şehir içinde dolaşmayı yarına bıraktım. Nehir kenarında kamp atmak üzere uygun bir lokasyon belirlemiştim. Şimdilik sadece taş köprüyü de kadrajıma alarak tarihi evlerin fotoğraflarını çektim; kamp alanına geldim.

 

Günlük sürüş:105 km
Toplam: 841 km


4-5 Kasım 2022
Elbasan, Arnavutluk

Dünkü sürüşüm sertti, biraz fazla geldi. Bugün de Berat-Elbasan arasında sürerken çok az mola verdim. Açıkçası iyi yorgunum.
Uzun zamandır şöyle güzel bir duş alıp kafa dinlemeyi özledim. Bir iki gece yağmur görünüyor. İki günlük yağışı Elbasan Hostel'da geçireceğim.

Konut sahibem Fatima Hanım, biraz parayı seviyor gibi ama yine de yola gelir. Burada kalan bir rus arkadaşımız ve sırt çantalı genç gezgin Özgün ile tanıştık. İki günün kahvaltısını birlikte yaptık. Fatma ablanın eli çok da bol değil. Sadece dilimlenmiş  domatesle servis ettiği  omlet ve bir kaç dilim ekmekle geçiştirmeye çalışıyor. Bizler kendimiz yanımızda ne varsa sofraya koyup daha mükellef bir kahvaltı yarattık.

Günlerimiz yağmurdan fırsat buldukça şehir merkezinde gezerek ve bol bol yemekle geçti... Özgün’le en çok bir aydan fazla süren Saranda sahillerindeki hippi kampında geçirdiği günlerin hikayesini konuştuk. Özellikle beslenme ve meditasyon içerikli, beden ile ruhu birlikte terbiye etmeye yönelik kuralların konduğu 35 gün süren bir disiplin yaşamışlar. Kendisini derviş gibi hissediyor. Bayağı

 

Günlük sürüş: Sen gönderdin 6 Kasım 2022 Pisikupat,Ohri Gölü Kıyısı, Arnavutluk Bugün Elbasan'dan Özgün ile aynı anda çıktık. Keyifli yollar Mekedonya sınırının altında kadar devam etti .Günün son kilometrelerinde ise sıkı tırmanış vardı. Yükseldikçe geride bıraktığım manzaraları resimlemek için her duruşumla iyi zaman kaybettim. Yine karanlığa kaldım. Yüksekte kalmazdım. Hava soğuktu. Karanlığa rağmen bütün lambalarımı çantalarıma takıp görünürlüğümü arttırdım. Saldım kendimi virajlı inişlere, alaca karanlık zifiriye dönene kadar gölün kıyısına indim. Sazlıkların dibinde açtım çadırımı. Günlük sürüş:68 km Toplam: 983 km Sen gönderdin Dün gece Ohri gölünün Arnavutluk kıyısında, bugün ise Ohri yerleşimine çok az kala Makedon kıyısında Kamp attım. Çok keyifli ama Makedonya tarafı oldukça rampalı yol, biraz zorlandım. Dün de zaten son ramplar korkunçtu... Yolda iki kez Özgün ile karşılaştık. O da Ohrid'e geliyor. Günlük sürüş:58 km Toplam:1.041 km Sen gönderdin Koordinat : 41.100153, 20.805055 Sen gönderdin Ohri'nin sabah keyfini çıkardım. Türk Çarşısı içinde simit buldum. Çay peynir iyi geldi. Para bozdurmam gerekliydi. Change ofislerinin açmasını bekledim. Kilise ve eski şehir içini gezdim. Öğleden önce Struga 'daydım. Burada herkes Türkçe konuşuyor. Ohri Gölüne kıyısı var. Ama Ohri kadar turistik değil. Ama bana daha sıcak geldi Bir Türk pastanesin de uzunca takıldım. Neredeyse öğleden sonra yola koyuldum. Nefis manzaralı bölge içinde Debre'ye yaklaşıp Kamp attım. Şar Dağları Gostivar ve Kalkandelen vadileri arasında uzanıyor. Güneyinde Mavrovo Gölü ve batısında Mal Korab sıradağları var. Batıda Arnavutluk ve kuzey- kuzeybatıda ise Kosova sınırına kadar devam eden bir rota... Üsküp'e kadar tamamen doğanın göbeğindeyim. Günlük sürüş: 55 km Toplam: 1.096 Sen gönderdin Koordinat: 41.431174, 20.560133


Yorumlar - Yorum Yaz